Aktuality

Najmodernejšia technológia chirurgie sivého zákalu a refrakčnej chirurgie PRELEX a RLE vo VIKOMe

Po informácii o skúsenostiach a výborných objektívnych i subjektívnych výsledkoch s implantáciou novej umelej multifokálnej (trifokálnej) vnútroočnej šošovky pri operácii sivého zákalu a refrakčnej výmene šošovky sa s Vami chceme podeliť o ďalšiu novinku.

Veľmi nás teší, že Vás môžeme informovať o tom, že naše očné centrum VIKOM v marci 2017 zakúpilo novú najmodernejšiu generáciu fentosekundového lasera – LenSx. Tento laser sa využíva pri rohovkovej i šošovkovej laserovej chirurgii.


Mladí pacienti metódu odstraňovania drioptrií metódou FsLASIK dobre poznajú.

Novinkou pre všetky generácie je femtosekundovým laserom asistovaná chirurgia katarakty (FLACS) a refrakčnej výmeny šošovky (pri operáciách PRELEX a RLE). Táto operácia je súčasnosti vo svete najnovšia operačná metóda pri šošovkovej chirurgii.

Operácia FLACS má dva kroky

  1. V prvom kroku fentosekundový laser (FsLaser) podľa vopred zvoleného operačného plánu urobí prísne okrúhly otvor na prednom puzdre šošovky, tzv. prednú cirkulárnu kapsulektómu a rozdelí tvrdé jadro na zvolený počet segmentov. Potom FsLaser vytvori rohovkový rez a bočné mikrovstupy na hranici rohovky a očného bielka, tzv. paracentézy.
  2. Druhý krok pokračuje na klasickej operačnej sale, kde očný mikrochirurg mikropinzetou vyberie vykrúženú časť predného puzdra šošovky a špeciálnou ultrazvukovou fako sondou odstráni laserom rozdelené jadro a kôru šošovky. Do vyčisteného puzdra nakoniec implantuje zvolenú vypočítanú umelú vnútroočnú šošovku, z oka odsaje pomocné viskózne roztoky a rezy uzavrie umelým opuchom. Takýto uzáver bez šitia zanecháva bezprostredne po operácii oko kľudné a pacient po operácii nemá žiadne bolesti.

Tešíme sa, že naše pracovisko tento nový femtosekundový laser vlastní a že sme rozšírili repertoár operácií sivého zákalu a refrakčnej výmeny šošovky o najnovšiu a najprogresívnejšiu metódu FLACS.

Femtosekundovým laserom asistovaná chirurgia katarakty a refrakčná výmena šošovky sa svojou povahou pribižuje k robotickej chirurgii. To prispieva k maximálnej precíznosti operácie a tým k subjektívnej spokojnosti pacienta, čo je našim cieľom.

MUDr. Mária Molnárová, PhD.
primárka VIKOM, s.r.o.