fbpx

Operácie škúlenia (strabizmu)

Strabizmus

[divider]

Čo je strabizmus?

Postavenie očí je u zdravého človeka pri pohľade do diaľky rovnobežné. Ak sa pre určitú príčinu jedno oka uchyľuje smerom dovnútra alebo smerom von od tohto postavenia, hovoríme o škúlení. Takéto nesymetrické postavenie očí znemožňuje správnu spoluprácu očí a v detskom veku vzniká tupozrakosť (amblyopia) škúliaceho oka, to znamená, že škúliace oko zaostane vo vývoji.

Podľa príčiny delíme strabizmus na dynamický, pri ktorom najčastejšou príčinou sú refrakčné chyby očí a paralytický, kde chybou je poškodenie hlavových nervov zásobujúcich okohybné svaly a ich centier. Podľa smeru úchylky môže by škúlenie smerom dovnútra = konvergentný stabizmus, alebo smerom von = divergentný strabizmus.

[divider]

Liečba

Ak nie je účinná tzv. konzervatívna liečba strabizmu (okuliarmi a cvičením), potom je indikovaná chirurgická liečba. Chirurgická liečba sa u detí vykonáva v celkovej anestézii, u dospelých aj v lokálnej anestézii. Princíp operácii proti škúleniu spočíva v posune úponu vnútorných, vonkajších alebo šikmých okohybných svalov, čím sa posilní alebo oslabí ich sila. Niekedy sa na posilnenie účinku svalu tento skráti.

Vikom s.r.o. 1. žilinské očné centrum
Páči sa Vám stránka ? Nepáči sa Vám stránka ? Niečo Vám nefunguje ? Nechajte nám odkaz! Chceme sa zlepšovať!